Brit Nagydíj – 1950.05.13. – Silverstone

64 éve, 1950. május 13-án rendezték a III. RAC British Grand Prix – XI. Grand Prix d’Europe elnevezésű viadalt. Az angliai Silverstone pályára kilátogató 200 ezer néző azonban többet láthatott egy szokásos Nagydíj-futamnál: tanúi lehettek a Formula 1 világbajnokság születésének. Ez volt ugyanis a legelső, világbajnoki keretek között megtartott verseny, amelyet eddig még további 901 követett.
10 csapat nevezett 16 versenyzőt, rajtuk kívül további 10 pilóta “privát” induló volt. Közülük 21-en tudták kvalifikálni magukat a rajtrácsra, 9 nemzet képviseletében: 9 brit, 4 francia, 2 olasz, továbbá 1-1 argentin, belga, ír, monacói, svájci és thaiföldi versenyző. Az időmérő edzésen a tűzpiros Alfa Romeókat vezető “3F”, azaz az olasz Giuseppe Farina és Luigi Fagioli, valamint az argentin Juan Manuel Fangio nem sok reményt hagytak a többieknek: ők foglalták el az első sort. Sőt, a negyedik is egy alfás lett az angol Reg Parnell személyében. Az élről induló Farina a 70 körből 63-ban vezette a mezőnyt, és a leintéskor is ő volt az élen. Mögötte márkatársai váltották egymást egészen a 62. körig, amikor Fangio-nak olajszivárgás miatt ki kellett állnia. Fagioli lett végül a második, 2,6 másodperccel lemaradva Farinától, mögöttük pedig Parnell ért célba 52 másodperc hátránnyal. Az őket a fennmaradó két pontszerző helyen követő, Talbot-Lago kocsikat vezető franciák, Yves Giraud-Cabantous és Louis Rosier már 2-2 kör hátrányban voltak.
Farina futotta meg a verseny leggyorsabb körét is 1 perc 50,6 másodperc alatt érve körbe a 4,649 kilométer hosszú pályán; ez 152,066 km/óra átlagsebességnek felelt meg.
Így indult tehát… Isten éltesse még sokáig!