Roger Williamson

Willaimson

Ma lenne 68 éves az angol Roger Williamson.
Családjában nem volt előzmény nélküli az autósportok iránti rajongás, mivel édesapja motor- és autóversenyző volt. Rogert is hamar megfertőzte a benzingőz illata, és már nyolcévesen gokartozott. Középiskolás korában kezdett komolyabban versenyezni, és négy évvel később már hazájában több bajnoki címet is megnyert. A következő lépés a Formula 3 volt, ahol szintén kiváló eredményeket ért el. Ekkor figyelt fel rá szülővárosa, Leicester egyik legnagyobb nevű építésze, Tom Wheatcroft, aki ebben az időben már az angliai Donington Park versenypálya tulajdonosa, majd az itteni múzeum alapítója is volt. Roger ezen pályán 1971-ben mutatott teljesítménye akkora hatással volt Wheatcroftra, hogy onnantól kezdve anyagilag támogatta a fiatal versenyző további pályafutását. Ekkoriban Williamson egy March autóval versenyzett, és amikor 1973 elején egy szintet lépett, a Formula 2-ben is egy Wheatcroft által szponzorált March-BMW gépet hajtott. Egy Monzában aratott győzelmet követően még ugyanazon év júliusában, a dél-afrikai Jody Scheckter által okozott tömegbalesetről emlékezetes Brit Nagydíjon, Silverstone-ban részt vehetett élete első, egyben utolsó előtti világbajnoki futamán. A balesetben másokhoz hasonlóan nem sérült meg, ám az autója – egy March-Ford 731-es – olyannyira összetört, hogy nem tudta az újraindítást követően folytatni a viadalt.
Két hét múlva a hollandiai Zandvoortba látogatott a mezőny, amelynek tagja volt Williamson is. A tizennyolcadik helyről indult, és hét körrel később már tizenharmadikként száguldott, amikor feltehetőleg műszaki hiba miatt felborult. A kiömlő benzin lángra lobbant, és Roger a versenyrendezők és a tűzoltók tétlenkedése és késlekedése miatt halálra égett. Csak a versenyző- és márkatárs, a szintén angol David Purley mert szembenézni a veszéllyel, és próbálta visszaállítani az autót és eloltani a tüzet. Segítséget nem kapott – a szervezők hagyták meghalni Williamsont, ezt az ekkor mindössze 25 esztendős, nagyon sokra hivatott versenyzőt.