Az USA Nagydíja – 1961.10.08. – Watkins Glen

Innes Ireland és a Lotus főnöke, Colin Chapman

54 évvel ezelőtt, 1961. október 8-án az Amerikai Egyesült Államokban, Watkins Glenben rendezték az idény utolsó viadalát, amely a Formula 1 világbajnokságok történetének 102. futama volt. Az egyéni világbajnoki cím az előző, Monzában rendezett Olasz Nagydíjon tragikus körülmények között dőlt el: ottani győzelmével a Ferrarival versenyző, egyesült államokbeli Phil Hill lett a világbajnok, míg egyetlen még esélyes ellenfele, a szintén ferraris német Wolfgang von Trips halálos balesetet szenvedett, amelyben 14 néző is életét vesztette. A konstruktőri címet már jóval korábban, a Brit Nagydíjon a Ferrari megnyerte, így tulajdonképpen igazán nagy tétje nem volt a viadalnak. A Ferrari ugyan nevezett a futamra, ám nem vettek részt rajta, amelynek időmérő edzésén a korábban már két világbajnoki címet begyűjtő új-zélandi Jack Brabham és Cooper-Climax autója szerezte meg a pole pozíciót. A motor túlmelegedése miatt azonban nem hogy megnyerni, befejezni sem tudta a versenyt, pedig a 44. körig ő és az utolsó világbajnoki futamán versenyző angol Stirling Moss felváltva vezették a mezőnyt. Aztán Moss is motorhiba miatt kényszerült feladni a viadalt, és ekkor, az 59. körben került az élre a 8. rajthelyről induló angol Innes Ireland, aki aztán már nem engedte ki a kezéből a győzelmet. Az egyetlent Formula 1-es pályafutása során. Egyúttal a Lotus 18. sikerét aratva. Őt a hazaiak sztárja, Dan Gurney követte a célban Porschéjával, míg a dobogó alsó fokára az angol Tony Brooks ért oda BRM-Climax autóval. A leggyorsabb kört Brabham futotta meg, 1 perc 18,2 másodperces ideje 170,379 km/órás átlagnak felelt meg.
Stirling Moss, aki az egyik legjobb volt a világbajnoki címet soha nem nyert versenyzők közül, tehát 66 teljesített futamot követően búcsút intett a Formula 1-nek. Nem ő volt az egyetlen búcsúzó: Brooks 38. viadalán dobogóval köszönt el.

Innes Ireland és a Lotus 21-es Watkins Glenben

Ireland és a végül ötödik helyen célba érő angol Graham Hill (BRM-Climax) csatája

A boldog győztes, Innes Ireland (1930-1993)

Watkins Glen 1961-ben:  3.701 km, 100 kör - összesen 370.100 km

Watkins Glen 1961-ben: 3.701 km, 100 kör – összesen 370.100 km